Kullstatistiken ligger som en pdf som öppnas i separat fönster. Statistiken kommer att uppdateras fortlöpande med jämna mellanrum. Samtlig information är hämtad från SKK avelsdata.
Registrerade dobermann 2014
Registrerade hundar totalt: 81 (varav 26 importer)
Uppdaterad oktober 2014
Registrerade dobermannkullar 2013
Registrerade hundar totalt: 182 (varav 44 importer)
Uppdaterad oktober 2014
Om det är något ni undrar när ni tittar på statistiken så hoppas jag att min förklaring nedan ska hjälpa er, jag har tagit Iris som exempelhund.
Och här är vad de olika rutorna, texten och färgerna betyder.
Det rasideal för mentalbeskrvningen för dobermann jag nämner hittar ni här (pdf).
Är något oklart eller ni hittar fel eller förbättringspunkter så säg gärna till genom att lämna en kommentar.
Wow! Vilka fina hundar du har!
Min stora dröm har varit dobermann då jag blev kär i två på en hundskola och en satt barnvakt till mig som barn ( mamma var rädd dock).
Fick inte köpa en dobermann för mina föräldrar så köpte en hovawart som blev min älskling. Nu har jag En collie flicka.
Har du planerade kullar?
Vänliga hälsningar!
Michaela
Jag fick aldrig någon hund men ville alltid ha en dobermann. Så när jag fyllde 30 köpte jag en åt mig själv. Klart att du ska ha Dobermann men jag föder inte upp några hundar.