När vi är hos Ronnie och tränar så är det vissa saker som funkar utmärkt i ”vanliga fall” som vi inte får till där. Inte så konstigt egentligen eftersom störningen av Ronnie med kudden är så stor och jag inte tränat tillräckligt med Iris för att hon ska klara det.
Iris släpper i linförigheten och vill hellre springa till Ronnie. Hon lyssnar dåligt på kommandot loss osv.
Det vill jag ju så klart öva på men eftersom jag inte har tillgång till Ronnie 24/7 så har jag fått göra så gott jag kan här hemma på tomten. Ibland tar jag hjälp av husse och låter honom stå och se lockande ut med en kudde eller kamptrasa i handen men det är ju inte alltid som han kan eller är hemma heller.
Här ovan tränar jag fritt följ vanlig marsch och språngmarsch och när hon går riktigt bra så får hon frikommando och kan springa bort till belöningen i form av trasan (eller kudden) som hänger i ett gammalt koppel som jag satt fast i en gren.
Björkgrenen som jag satt fast kopplet i är rätt så flexibel och fjädrande så när Iris drar så får hon liksom med sig trasan ner en bra bit.
Därifrån övar vi på loss och sen kommenderar jag fot igen. Försöker hela tiden göra det så svårt som möjligt för Iris genom att gå förbi trasan/kudden så nära som möjligt, gå nästan hela vägen fram osv. Jag har rätt bra hjälp av vinden också, blåser det så vajar belöningen lite retfullt fram och tillbaka. Mycket bra!
Ibland tar jag loss trasan så att Iris kan springa iväg med den också. Det gör jag för att kunna öva på att hon ska komma tillbaka till mig direkt med belöningen och inte dra några sabla dobermann-ärevarv med grejjen.
När hon kommer med trasan så kampar vi ordentligt en stund och sen släpper jag iväg henne igen och kallar in osv.
Det går ju aldrig att få upp samma störning som det blir på plats på träningen sen men jag upplever ändå att det går bättre ju svårare jag ser till att träna här hemma.
En sak som jag verkligen fått utdelning för är vår ronderingsträning hemma (läs BK, skogen, tomten, överallt). Jag har skickat henne runt koner, lyktstolpar, bänkar och allt möjligt och hon springer banne mig alltid runt som hon ska när vi är hos Ronnie nu!