I går var det dags för sök och uppletande i skogarna utanför Ljungbyhed igen! Samma gäng som sist!
Soligt och varmt och många myggor. Alla hundarna är lite olika men ändå lika. Christian och Jessica har många bra tips och råd på lager om man vill ha hjälp också, vi andra är ju inte lika inne i söket så det är verkligen guld!
Det märktes att hundarna påverkades av värmen men ingen av dem gav upp eller slutade jobba. Jag figgade till tre av hundarna; Gizmo, Castor och lilla Kira. Alla tre fick korvbitar av mig när de kom fram.
Vet inte om Iris var bättre än sist men det kändes bättre i alla fall. Det är ju lite att komma in i själv också. Men det är väldigt roligt! Måste bara se till att köpa en sån där fint SBK-linne till Iris. Rosa vill jag ha!
När vi kom hem igen så hade husses storasyster med familj kommit hem till oss. Hennes två barn lekte med Iris på gräsmattan från att vi klev ur bilen tills det att solen gick ner. Iris var heeelt slut sen när vi skulle gå och lägga oss. Jag fattar inte ens hur hon orkade.